Brama na Bagna - Lokalna Grupa Działania

Koło Gospodyń Wiejskich ze Starego Laskowca realizuje nowy projekt

W miniony weekend Koło Gospodyń Wiejskich wchodzące w struktury Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Laskowcu zorganizowało dwudniowy wyjazd szkoleniowo-integracyjny do Mrągowa. Wyjazd był możliwy dzięki realizacji projektu z 2017 roku pn. „Powrót do tradycji. Żyj zdrowo i sportowo” w ramach przedsięwzięcia Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – „Działaj lokalnie”. Celem tego projektu jest wspólna integracja, pobudzanie aspiracji rozwojowych oraz nabywanie nowych umiejętności wśród mieszkańców wsi i członków OSP poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju akcjach na rzecz budowy kapitału społecznego.

Podczas dwudniowego wyjazdu nie zabrakło zajęć i atrakcji dla młodszych i dla starszych uczestników szkolenia. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich, strażacy oraz dzieci zwiedzili Ogrody Pokazowe i Motylarnię. Właśnie w ogrodach poznawali różne gatunki roślin, uczyli się je formować i aranżować tak, aby potem upiększyć własną architekturę ogrodową. Wszystkich oczarowała Motylarnia z mnóstwem pięknych owadów.
Kolejnym punktem wyprawy była Mazurska Izba Regionalna w Marcinkowie. W miejscu tym propaguje się historię, tradycje i kulturę dawnych mieszkańców Ziemi Mrągowskiej. Wycieczkowicze zwiedzali tam przestrzeń muzealną w postaci izb oraz przedmiotów pochodzących z dawnych czasów. Nie zabrakło tam opowieści o życiu mrągowskich przodków, o tym jak mieszkali, jakie hodowali zwierzęta, jakich przedmiotów potrzebowali i używali na co dzień. W tym miejscu Panie ze Starego Laskowca poznawały tajniki wytwarzania tradycyjnego masła. Same mogły zmierzyć się z nie lada wyzwaniem - własnoręcznym ubiciem masła. Naturalnie nie obyło się bez późniejszej degustacji przy słuchaniu bajki pisanej gwarą mazurską.
W wolnym czasie panie z KGW oraz strażacy i dzieci mogli wypocząć nad malowniczym Jeziorem Czos, zwiedzić lokalne atrakcje, pograć w siatkówkę, spędzić czas przy ognisku. Zrealizowany program i chęć spędzenia wolnego czasu pomogą w aktywizacji lokalnego środowiska i pozwolą zdobyć doświadczenie przy realizacji projektów w przyszłości.